Doğru Bilinen Yanlışlar

Günlük yaşantımızda bazen doğru bilinen yanlışlar ile gereksiz kısıtlamalara gidebiliyoruz. Bu şekilde sağlıklı beslenmek gözümüzü korkutabiliyor.  Bilinen bu yanlışları aşmanın yolları var tabii ki. İşe bir yerlerden bizlere ulaşmış yanlış bilgilerin farkına varmakla başlayabiliriz.

Sıralayacağım bilgiler sizlere de tanıdık gelmiyor mu?

**Aç kalırsam kolay kilo veririm!

Uzun saatler aç kalmak, öğün atlamak, ara öğün tüketmemek sanılanın aksine, vücut ağırlığında azalma ile sonuçlanmaz. Yeterince beslenemeyen metabolizma, durumu kıtlık olarak algılar, hızını düşürür ve tüketilen besinleri daha kolay bir şekilde vücutta yağ şeklinde depolamaya başlar. Ancak beslenme ve diyet uzmanınız tarafından size özel planlanmış beslenme programıyla sağlıklı bir şekilde kilo kaybedebilirsiniz.

** Aç karına limon suyu içmek yağları eritir!

Limon suyu, yağ yakmaz! Aslında herhangi bir yiyecek veya içeceğin tüketilmesi de kişiyi vücuttaki depo edilen yağlardan kurtarmaz. Keşke kilo vermek bu kadar kolay olabilseydi! Beslenme tedavisi ve egzersiz programı birlikte sürdürülmeden fazla kilolardan ve depo edilen yağlardan kurtulmak mümkün olmamaktadır.

**Balık ve yoğurdu beraber tüketirsem zehirlenirim!

Tüketilen balık bayat ise, yanında yoğurt yenilse de yenilmese de zaten zehirlenmeye yol açma riski yüksektir. Tazeliğine güvendiğimiz balık ile yoğurdunuzu beraber rahatlıkla yiyebilirsiniz.

** Sigarayı bırakırsam hızlı kilo alırım!
Sigaranın sizin metabolizmanıza herhangi bir etkisi yoktur. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanızın nedeni sigarasızlığı yüksek kalorili yiyecekler ve her sigara aklınıza geldiğinde atıştırmalıklar ile telafi etmenizdir. Beslenme hataları sigarayı bıraktıktan sonra psikolojik olarak da kişiyi etkilemektedir.

** Light ürünlerle kolay kilo veririm!
Light ürünler normal ürünlere göre daha az kalori içermemektedir evet bu doğru bir bilgidir fakat uygun olan ürün de serbestçe tüketilmemeli, eşdeğeri olan başka bir besinin yerine tercih edilmelidir (Örnek: Light bisküvi yenilirse günlük ekmek tüketimini azaltmak gerekir). Aksi takdirde farkında olunmadan yüksek oranda enerji alımına, dolayısıyla vücut ağırlığında artışa neden olabilmektedir.

 

** Zeytinyağı mucize bir yağdır!

Zeytinyağı önerilen yağlardan biridir. Ancak Omega – 9 adı verilen yağ asitlerini içermektedir. Sonuçta katı da olsa sıvı da olsa 1 gram yağ 9 kkal. enerji vermektedir. Fazlası vücut ağırlığında artışa neden olmakta ve oluşan şişmanlığa bağlı olarak sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle zeytinyağı tüketiminde aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.

**Yumurta kolesterol yükseltir!

Kolesterole etkisi nedeniyle en çok tartışılan gıdalardan biri olan yumurta son yıllarda “faydalı” gıdalar arasındaki yerini yavaş yavaş geri almaya başladı. Yumurtanın kötü şöhretinin nedeni içerdiği kolesterol miktarıdır.

Ancak günümüzde yapılan araştırmalar yumurtada bulunan kolesterolün kötü kolesterolü yükseltmediğini ortaya koymuştur.

Yani günde 1 yumurta yemek yüksek kolesterole neden olmuyor ancak, kolesterolün tehlikeli boyutlara çıkmaması için gün boyu tükettiğiniz yumurta dışındaki gıdalara da özen göstermelisiniz.

Sadece 1 adet yumurta B12 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %9’unu B2 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %15’ini Folat: Günlük ihtiyacınızın %5’sini A Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %6’sını B5 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %7’sini Selenyum: Günlük ihtiyacınızın %22’sini Fosfor: Günlük ihtiyacınızın %9’unu karşılamaktadır.

 

 

 

 

 

 

İlk Adımını At Randevunu Al!

Sağlıklı bir yaşama sen de merhaba demek istiyorsan hemen randevu al! Başarabileceğine inan!

Loading...