Stres ve Beslenme

STRES VE BESLENME

Stres hepimizin hayatında başa çıkmak zorunda olduğu ortak bir sorundur.  Biyolojik olarak stresi tanımlamak gerekirse, bireyin kendisini duygusal yada fiziksel olarak rahatsız eden bir ortamda organizmanın verdiği cevaptır. Stres kişilerin beslenme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkileyerek sağlıksız beslenmelerine ve bununla birlikte birçok rahatsızlığa ve hastalıklara neden olabilmektedir. Bu olumsuz davranışları şöyle sıralayabiliriz;

Fast food tüketimi

Öğün atlama/unutma

Aşırı kahve tüketimi

Yanlış besin tercihleri

Moda diyetler

Sürekli atıştırma durumu v.s

Sağlıklı beslenmenin stresle mücadele etmede çok önemli bir rolü vardır. Yeterli ve dengeli beslenerek stresle başa çıkmak ise mümkündür. 

Öfke, yanlızlık , üzüntü, anksiyete, olumsuz konuşmalar ve davranışlar vücudu karmaşaya sürükler; sindirim organlarına kan akımı azalır, kalori yakımı yavaşlar ve kilo aldırıcı hormonlar üretilmeye başlar yani Zihinsel/duygusal durumumuz, metabolizmayı direkt olarak etkiler.

PEKİ NE YAPMALIYIZ?

Beslenmenin karın doyurmaktan öte, ruhu da  beslediği bir gerçektir, ancak şunun farkına varmalıyız ki yaşamın hızlı akışı içerisin de ruhumuz mu aç yoksa bedenimiz mi? Ruhu aç olan kişiler sürekli yemek yer ve yedikçe kilo alır, ve kilo aldıkça beden ve ruh sağlıkları da olumsuz etkilenir.

Bu kısır döngüden kurtulmak için;

• Stres sonucu vücutta  miktarı azalan serotonin nedeniyle triptofan aminoasidi içeren besinlerin tüketimi stresli bireylerde çok önemlidir. Bunun nedeni ise serotonintriptofan aminoasidinden sentezlenmektedir. Tavuk, hindi, süt, yumurta, muz, avakado, kurubaklagiller, kakao, sarımsak, domates, bezelye ise triptofanaminoasidi içeren besinlerdir.

* Stres altında olan vücudun protein gereksinimi de arttığından yumurta, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri tüketiminin arttırılması bu yönden önemlidir.

* Stres durumlarında kan şekerinde artış veya düşüş de görülebilir. Kan şekerini düzenlemek ve endorfinsentezini de artırmak için kompleks karbonhidratlarla beslenmek son derece önemlidir. Kompleks karbonhidratlar kurubaklagillerler, sebzeler, meyveler ve tahıllı besinlerle karşılanabilir.

 

* Stresli durumlarda kortizol hormonu artmaktadır ve vücuttan C vitamini atımı fazla olmaktadır. Bu nedenle C vitamininden zengin beslenmek hem kortizol seviyelerini normale döndürmek hem de fazla atılan C vitaminini karşılamak için önemlidir. Portakal, mandalina, limon gibi turunçgiller, kivi, biber, brokoli, maydanoz v.b. besinler C vitamininden zengin besinlerdir. Bu besinler aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

* Magnezyum da yine kortizol seviyelerinin düzenlenmesinde etkilidir. Magnezyum kaynakları ise ıspanak, pazı, roka, maydanoz, tere gibi yeşil yapraklı sebzeler ve mercimek, nohut, kuru fasulye gibi kurubaklagillerdir.

* Stres durumunda artan kan basıncını normal seviyeye düşürmek için ise potasyumdan zengin besinler tercih edilmelidir. Bunlar ise tüm sebzeler olmakla birlikte özellikle muz, patates, kayısı, avakado gibi besinlerdir.

* Ceviz, fındık, badem gibi besinler çinko, B vitaminleri ve E vitamini içerirler. Çinko ve E vitamini çok önemli antioksidanlardır ve stresli durumlarda tüketilmesi yararlı olacaktır. Fakat miktar açısından günde 2-3 ceviz veya 10-15 adet çiğ fındık, badem yeterli olacaktır.

* Omega 3 yağ asitlerinin stres hormonlarını düşürücü bir etkisi olduğu bilinmektedir. Stresin olumsuz etkilerinden korunmak için haftada en az 2 kez balık tüketilmesi faydalı olacaktır. Somon, ton, uskumru, sardalye balıkları en çok omega 3 yağ asiti içeren balıklardır.

* Kafein tüketiminin miktarı da stresle ilişkilidir. Günde 2 fincandan daha fazla içilen kahve ve kafein içerikli diğer içeceklerin de stresi arttırdığı kanıtlanmıştır. Kafein de adrenalin ve kortizol hormonlarının yükselmesine sebep olduğundan kola, kahve, çay, enerji içeceklerinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

* Fazla alkol tüketimi de böbreküstü bezlerinin salgısını arttırıp vücudun işlevini bozduğundan stres kaynaklı durumlarda azaltılmalı hatta gerekirse bırakılmalıdır.

* Son olarak beslenme haricinde düzenli yapılan fiziksel aktivitenin de stres üzerinde olumlu etkileri olduğu unutulmamalıdır.

 

One Comment
  1. İbrahim

    Diyet önerileriniz beslenme fikirleriniz bi harika, çoğu kişi gerçekleri yazmaktan aciz ama siz öyle değilsiniz önerileriniz ve gerçekten bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim ilknur hanım.

Comments are closed.

İlk Adımını At Randevunu Al!

Sağlıklı bir yaşama sen de merhaba demek istiyorsan hemen randevu al! Başarabileceğine inan!

Loading...