Yeme Davranış Bozuklukları

Yeme bozuklukları bireyin mental veya  emosyonel durumundan  kaynaklanan bir bozukluk  nedeniyle yetersiz veya  aşırı besin tüketimine yol açan olgular bütünüdür.

Bu hastalıkları, anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza, tıkanırcasına yeme bozukluğu ve başka türlü tanımlanamayan yeme bozuklukları olarak 4 ana grupta değerlendiriyoruz.

  • Genelde (%94) duygu durum bozukluğuyla beraber görülür.
  • Depresyon (%40-70), anksiyete bozukluğu (%56), sosyal fobi (%20), alkol madde kötüye kullanımı veya bağımlılığı (%24)

Cinsiyetlerin toplumsal varoluşlarının tanımlanmasında kadın için ‘zerafet’, erkek içinse ‘akıl ve güç’ kavramları ağır basıyor, ‘bu nedenle modern toplumlarda bir kadının değerinin, daima güzel, ince ve çekici kalmasına bağlı olduğu, erkeğin ise güçlü ve zeki olması gerektiği sürekli olarak vurgulanıyor. Ayrıca toplumsal baskılar, aile, arkadaşlar ve özellikle medya aracılığıyla daha da artarak yeme probleminin gelişimini tetikleyen en önemli sebeplerin başında gelmektedir.

 

Yeme davranış bozuklukları tedavi sürecinde mutlaka Genel Tıbbi Bakım, Beslenme Danışmanlığı, Psikiyatrik Tedavi ve Psikoterapi Desteği Programlarının beraber yürütülmesi gerekmektedir.

 

YEME DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI Diyet tedavisi, hastanın besinlere karşı olan fikir ve düşüncelerini değiştirmeyi amaçlar!

 

  • Öncelikle Riskli yaş grubuna dikkat etmek gerekir.
  • Hastanın ağırlık değişimi ve beslenme öyküsü alınmalıdır. Olanak varsa vücut yağ yüzdesi de ölçülmelidir.
  • Bireyin beden yapısına ilgin görüşleri, alerjik durumu, besin tüketim durumu, menstürasyon durumu, barsak işlevi, öğün sıklığı, ek vitamin-mineral alıp almadığı, sıvı ve elektrolit dengesi saptanır.
  • Hastaya boyuna göre olması gereken ağırlık ve değişik besinlerin sağlığa etkileri konusunda eğitim vermek gereklidir.
  • Mümkün olduğu kadar hastanın oral beslenmesi sağlanmalıdır.
  • Yaşamı tehlikeye düşürecek elektrolit ve sıvı dengesizlikleri, kalp yetmezliği, aşırı diyare gibi durumların varlığında özel ise beslenme yöntemlerine başvurulmalıdır.

 

 

İlk Adımını At Randevunu Al!

Sağlıklı bir yaşama sen de merhaba demek istiyorsan hemen randevu al! Başarabileceğine inan!

Loading...