Diyetisyen İlknur Türk Hocoğlu

Kaliteli Uyku Sağlıklı Beslenme

Uyku sağlık ve yaşamımızın iyi bir şekilde devamı için önemli bir role sahiptir. Kaliteli uyku zihinsel sağlığımızı, fiziksel sağlığımızı, hayat kalitemizi korumamıza yardım eder ve güvenliğimiz için gereklidir.

Dünyada birçok hastalığın nedenlerinin başında uykusuzluğun geldiği bildirilmiştir. Son yıllarda uyku bozuklarının görülme oranı giderek artan önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Yapılan çalışmalarda bu durumun nedenin çeşitli nedenler arasında özellikle obezite ile ilişkisi olduğu saptanmıştır.

 

Uyku bozuklukları mı obeziteye neden oluyor? Obezite mi uyku bozuklarına neden oluyor?

Obezite bireyde uyku bozukluklarına yol açıyor. Uyku bozuklukları da hem obeziteye yol açıyor hem de obezitenin derecesini artıyor. Bu iki hastalık kısır bir döngü içerisindedir.

Uyku konusunda yapılan çalışmalarda yetişkinlerin en 6-8 saat aralığında uyumaları gerektiği vurgulanıyor. Uykusuzluk veya kalitesiz bir uyku vücutta kortizol ve leptin hormonlarının etkilenmesi ve bireyin kendini sürekli aç hissetmesine neden olabilmektedir.

Zaten yapılan araştırmalarda düzensiz uyuyan insanlarda düzenli uyuyanlara göre obezite riski %65 in üzerinde olduğu görülmüştür.

Ayrıca kortizol hormonunun artışı ise stress, yağ % artması, inflamasyon, akne, dermatit, egzema , alerji gibi bir çok hastalığa sebep olmaktadır.

Uykusuzluk, tüm bunların yanı sıra diğer kronik hastalıklara da neden olabilmektedir. Kan şekeri ve insülin seviyelerini etkileyerek şeker hastalığına da sebep olabilir. Ayrıca yüksek tansiyon ve kalp krizi riskini artırır. Bağışıklık sisteminizin zayıflamasına ve enfeksiyonlara yakalanma riskiniz artar. Depresyona da neden olan uykusuzluk, bireyin yaşam kalitesini düşürerek gün içerisinde yorgun, agresif, gergin bir gün geçirmenize neden olur.

Exit mobile version