Kurban Bayramında Beslenme

Bayramlar, tüm aileyi bir araya getiren, sevgi, mutluluk ve huzurun göstergesi olarak geniş sofraların kurulduğu özel günlerdir.

Birbirinden cazip ikramların hazırlanıp sunulduğu özellikle de et tüketiminin arttığı  Kurban Bayramı sofraları; kalp hastalığı, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik sorunları olanlarda, gastrit, ülser gibi mide problemleri yaşayanlarda ve ileri yaşlardaki kişilerde ekstra sağlık sorunları yaratabiliyor.

Bayram boyunca yapılan hataların başında, gün içinde öğün sıklığına ve saatlerine dikkat etmemek oluyor. Buna bağlı olarak da akşam yemek saatinde gecikiliyor ve yemek porsiyonları artırılıyor. Bu nedenle bayramlarda bile günde 4 -5 öğün olacak şekilde bir beslenme planı uygulanmalı. Ara öğünler ihmal edilmemeli, fazla miktarda ve geç saatlerde yemek yemekten kaçınılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri ise hazırlama ve pişirme yöntemleridir. Ette görünen yağ kısımları mutlaka temizlenmelidir. ”Çünkü doymuş yağ oranı yüksek olan hayvansal gıdalar, kalp damar hastalıklarına maalesef davetiye çıkartmaktadır” Etler hazırlanırken görünen yağ temizlendikten sonra, soğutucuda bir iki gün dinlendirilmelidir. Etleri, pişirirken ekstra yağ eklenmemeli, ızgara, fırın ve haşlama yöntemleri tercih edilmelidir.  Bayram ziyaretlerinde şeker, çikolata, hamur tatlıları ve beraberinde tüketilen fazla et kilo alımına neden olabilmektedir bu nedenle sebze ve meyve tüketimi arttırılmalı, posadan zengin kurubaklagil ve esmer ekmek tüketimine önem verilmelidir.

Ayrıca sağlıklı yaşamanın temel koşullarından biri olan fiziksel aktivite bayram süresince ihmal edilmemeli, günde en az 2,5 litre su tüketilmelidir.

Bayramda hem ağız tadınız hem de sağlığınız için besin seçiminde bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var. Ev ziyaretlerine giderken ara öğün olarak yoğurt, meyve, salata gibi yiyecekler yiyerek evden çıkarsanız  ikramlara ’hayır’ deme şansı doğacaktır. Ayrıca çay ve kahve gibi, içeceklerin tüketimi fazla olursa kalp ritim bozuklukları, uykusuzluk ve mide şikayetleri artabilir. Bu içeceklerin tüketim miktarını sınırlamak gerekir.Yerine hazmı kolaylaştıran bitki çayları tercih edilmelidir. Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlıları tadımlık miktarlarda yenmeli. Bir sonraki yapacağınız ziyarette yine ikram yapılacağı ve bunun büyük olasılıkla tatlı olacağı unutulmamalıdır. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.